8 tipů na bezpeční letní turistiku

 8 tipů na bezpeční letní turistiku

Jsme uprostřed nejžhavějšího ročního období. Přesto nebo právě proto si mnohé z nás i nadále zavazují turistické boty a vydávají se na cesty. Přece jen pohled z kopců či tatranských štítů je prudce návykový. Kromě toho, pobyt na čerstvém vzduchu nám perfektně vyčistí hlavu a samotný pohyb zpevní tělo. Zdravý, letní bronz a šťavnaté zážitky budou už jen symbolickou třešničkou na dortu. Letní turistika má však svá úskalí, a k tomu, abychom se domů vrátili zdravé a v bezpečí, musíme znát její zákonitosti.

V tomto článku sa dozvíte:

  • co je nutné vědět předtím, než vůbec vyrazíte
  • co všechno si sbalit do batohu
  • v kolik je třeba vyrazit
  • co v žádném případě nesmíte zapomenout

Plánujte trasu. Vždy si svou trasu předem pečlivě naplánujte. Berte přitom ohled na svoji fyzickou kondici a počet hodin denního světla. Není moc příjemné, když vás na turistických stezkách zastihne tma. Pokud pojedete ve skupině, měli byste se přizpůsobit tempu nejpomalejšího turisty. Pozor na turistiku se psem. Také není na místě přeceňovat síly ani našeho (gaučového) domácího mazlíčka.

Sledujte předpovědi počasí. Na turistiku se nikdy nelze vydat jen tak, bezhlavě. Je nutné znát předpověď počasí v lokalitě, do které se plánujete vypravit. V létě, zejména v červenci, více než kdy jindy hrozí četné bouře z tepla. Během bouří do přírody raději nechoďte kvůli nebezpečí zasažení bleskem. Pokud vás už bouřka náhodou zastihne, nikdy se neukrývejte pod stromem a VŽDY vypněte svůj mobilní telefon.

Vyrážejte ráno. Do 9 hodiny ranní bývá nejstabilnější počasí. Potom se většinou už zvykne měnit. Na horách obzvláště nastávají náhlé změny počasí. V jednom momentě svítí slunce a za pět minut už i mokneme v prudkém lijáku. Proto je třeba vyrazit co nejdříve, ideálně kolem šesté, nejpozději před sedmou hodinou ranní.

Vezměte si dostatek vody. Hydratace je na horách naprosto klíčová. Na celodenní letní turistiku počítejte až 3 litry vody na den. Rozdělte si ji do dvou lahví a ty si umístěte do kapes na obou stranách batohu, abyste měli rovnoměrné těžiště.

Něco malého na zub. Na turistiku je přímo nutné vzít si něco malého na zub, ideálně sladkého, abyste stačili kráčet. Fit tyčinka, jablko, banán, mrkev, sušenky budou ideální volbou. Neberte si nic, co by se v tom teple mohlo pokazit (salám, šunka, sýry a podobně) nebo roztát (čokoláda).

Vrstvěte oblečení. Už jste to určitě slyšeli: Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený turista. Proto je nutné klást důraz na oblečení ve vrstvách: funkční tričko a šortky, dlouhé turistické kalhoty, funkční tenká mikina, fleecová bunda do chladnějších letních dnů a samozřejmě nepromokavá větru odolná bunda nebo pláštěnka. Do batohu si přibalte 1-2 suchá funkční trička i ponožky na převlečení pro chvíle, kdy se zpotíte. Nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Dobrá obuv je základ. Nikdy ji však nekupujte těsně před velkou túrou. Nejprve si své nové turistické boty vyzkoušejte na kratší trase, abyste je trochu rozchodili. Turistické boty si kupujte vždy o číslo větší a nejdůležitější zásada: před turistikou si VŽDY ostříhejte nehty na nohou.

Nezapomeňte na opalovací krém. Natřete se jím ještě před odchodem z domu či hotelu a během turistiky si sluneční clonu podle potřeby reaplikujte. Na rty, nos a uši použijte tyčinku s SPF určenou na citlivá místa.

Přejeme vám příjemné chvíle při sbírání letních zážitků.

2 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *