7 tipů jak zvládnout klimakterium s lehkostí

 7 tipů jak zvládnout klimakterium s lehkostí

Klimaktérium nás čeká všechny. Stručně by se dalo popsat jako přechodné období mezi plodným věkem ženy a obdobím ukončení cyklické hormonální funkce vaječníků. V žádném případě však toto období v životě ženy není něčím, čeho by se bylo třeba obávat. Právě naopak, čím dříve si uvědomíme, že nemusíme touto cestou kráčet samy, ale máme možnost požádat o pomoc odborníky, tím dříve pocítíme úlevu a opět se ponoříme do plnohodnotného víru života. A o to nám v první řadě jde, abychom si užili každou etapu svého života naplno a s lehkostí.

V tomto článku sa dozvíte:

  • jaký je rozdíl medzi klimakteriem a menopauzou
  • jak zmírnit příznaky přechodového období ženy
  • informace o tom, že strava je opravdu klíčová
  • který druh pohybu je pro vás vhodný
  • že přírodní produkty mají vskutku vysokou účinnost

Víte, jaký je rozdíl mezi promenopauzou, menopauzou a klimakteriem?

Jako první, přibližně kolem 45. roku věku ženy, výjimečně už kolem čtyřicítky, přichází na řadu promenopauza. U mnoha žen přichází nepozorovaně, mnohdy si jí ani nevšimnou a ani netuší, že už do tohoto období vstoupili. Promenopauza končí menopauzou.

Menopauza je naše poslední menstruace. V životě ženy tento průlomový bod nastává průměrně kolem 50. roku věku. Pro mnohé ženy je moment, kdy přestanou menstruovat, velkým strašákem. S vhodnou životosprávou a v rukou dobrých odborníků se však opravdu není čeho obávat. Důležité je také poznamenat, že průběh menopauzy každé ženy je jiný a proto by jej měl vždy vyhodnotit lékař. Pro srovnání uvádíme několik důležitých faktů:

  • 30-40% žen se příchod menopauzy vůbec nijak nedotkne, jsou zcela bez obtíží, nemusí užívat žádnou léčbu
  • 15-20% žen výraznější potíže a musí být na hormonální léčbě stanovené lékařem
  • 40% žen má jen mírné potíže. u této skupiny zabírají přírodní produkty, případně klasická substituční terapie. i zde by měl mít ale hlavní slovo lékař

Rozhodující je, abychom v případě závažnějších obtíží nezůstávali se svým problémem samy, nebránili se tomu, že v našem životě dochází k neodvratným změnám a VŽDY se bez obav obrátili na svého gynekologa, který naše symptomy vyhodnotí a nasměruje nás na cestu správné léčby, hormonální nebo přírodní.

Po menopauze přichází na řadu postmenopauza, jejíž příznaky mohou přetrvávat až do 60. roku věku. A celé toto období, tedy promenopauza, menopauza i postmenopauza, se spolu nazývá klimakterium. K tomu, abychom ho zvládli bez problémů, nám poslouží konzultace u svého specialisty gynekologa a následujících 7 tipů:

Zařaďte do svého každodenního programu pohyb. Ideální jsou dlouhé procházky v přírodě rychlou chůzí, pěší turistika, cyklistika, plavání nebo jóga. Zejména jóga se stala mimořádně populární u žen, které trpí nespavostí, náhlou změnou nálad, úzkostmi a návaly horka. Studie naznačují, že jóga zlepšuje spánek, má přímý dopad na zlepšení nálady a dostává nás do harmonie. Ať už ji budeme cvičit v jóga studiu, které se nazývá také shala, nebo doma podle instruktážních videí, výsledkem bude návrat ke spokojenému životu v rovnováze.

Velký důraz dejte na to, co jíte.  Strava je pro naše zdraví opravdu klíčová. A to nejen až během klimakteria, ale také před ním. Do stravy zařaďte v první řadě potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (losos, bobulové ovoce, chia a konopná semínka, vlašské ořechy, dýně, luštěniny, listová zelenina, vejce…) a vitamin D. Stejně důležité jsou potraviny bohaté na vápník. Vysoký obsah vápníku mají tyto potraviny: mléko, jogurt, kefír, sýry, vejce, semínka, luštěniny, mandle, listová zelenina, reveň, amarant, tofu, fíky. Kromě toho konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné produkty a dostatek bílkovin.

Užívejte nehormonální přípravek na přírodní bázi PerfectDay. Je určen na celou škálu problémů spojených s klimakteriem, od úlevy při návalech horka, přes noční pocení až po podrážděnost a výkyvy nálad. Představuje bezpečnou alternativu pro ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat hormonální léčbu, přičemž účinky zaznamenáte již 3 týdny od začátku užívání. PerfectDay je čistě přírodní produkt špičkové kvality. Již NYNÍ si můžete na uvedený produkt uplatnit 20% SLEVU, přičemž ji můžete využít i vícekrát až do konce října. Stačí zadat při nákupu na e-shopu slevový kupón AKČNÉŽENY a 20% SLEVA vám bude automaticky uplatněna.

Dbejte na pitný režim. Vypijte alespoň 2 litry čisté vody. Můžete ji kombinovat s minerálními vodami a neslazeným bylinkovým čajem.

Omezte přísun kofeinu, bílého cukru, bílé mouky. Alkohol vyřaďte úplně nebo jej omezte na minimum. Dvě deci červeného vína z času na čas vám neublíží. Důležité je, aby to bylo opravdu při výjimečné příležitosti, ne každodenně a ne ve větších množstvích.

 

Dopřejte si čas pro sebePečujte o sebe. Protože budete-li o sebe dbát, budete mnohem spokojenější a naplníte svou spokojeností i své okolí. Dělejte to, co máte opravdu ráda. Dočerpávejte zásoby své životní energie. Uvařte si bylinkový čaj. Sedněte si k poutavé knize. Podívejte se na dobrý film. Setkejte se s přítelkyněmi. Naučte se říci ne. Založte si deník vděčnosti. A zejména, nezapomeňte, že jste úžasná žena. Tak slavte svou ženskost i tím, že přijmete svoji menopauzu.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

1 Comments

  • […] zmeny. Menštruačný cyklus, kolísanie estrogénu a progesterónu, tehotenstvo, dojčenie, klimaktérium, nasadenie či vysadenie antikoncepčných tabliet – to všetko má priamy vplyv na stav našej […]

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *