Překyselení – pohled urologa
Věděli jste, že různé urologická onemocnění přímo souvisí se složením naší stravy? A že strava ovlivňuje složení a kyselost moči? Vhodnými potravinami umíme předejít zánětem urotraktu nebo vzniku bolestivých močových kamenů.
Vše, co sníme, se přes střeva dostává do krve a krev je neustále filtrována v ledvinách. Ledviny vylučují z těla tekuté odpady. Moč je tekutina, která je směsí těchto odpadů – různých látek a iontů. Při různém poměru jejich množství dochází ke kolísání pH, tedy změnám kyselosti moči. Jinými slovy, moč může být kyselá nebo zásaditá, právě podle složení naší stravy.
Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)
V moči se nacházejí také drobné krystalky, které pouhým okem nevidíme. Pokud je krystalů příliš a pH moči jim poskytne vhodné podmínky, začnou se na sebe nabalovat. Podobně jako drobné zrnko písku v perlorodce vytvoří perličku, z ledviny se stane perlorodka a vytvoří močový kámen. V příliš zásadité moči mohou působit bakterie, které kromě zánětu vytvářejí i takzvané struvitové močové kameny. V příliš kyselé moči zase vzniká nejčastější typ močových kamenů – kalciumoxaláty. Onemocnění močovými kameny úzce souvisí s problematikou zánětu močových cest.
Jak tedy potraviny mění pH moči? Většina druhů ovoce a zeleniny posouvá pH moči ve prospěch mírně zásaditého, což nám velmi vyhovuje. Naproti tomu konzumace fastfoodů, cukrovinek či alkoholu moč překyseluje. Překvapivé je kupříkladu citrusové ovoce – čekali bychom, že kyselý citron bude moč překyselovat, přitom je to naopak. Podle nejnovějších studií je zas jiný citrus – pomeranč – jednou z nej potravin při předcházení vzniku močových kamenů.
Závěrem lze říci – nejlepší strava pro ledviny je taková, která jde pověstnou zlatou střední cestou. Při dostatečné konzumaci ovoce a zeleniny nemusíme mít výčitky ani z občasného fastfoodu. Při onemocněních ledvin a měchýře je navíc nesmírně důležitý dobrý pitný režim. O tom si povíme příště.
MUDr. Ján Švihra ml., PhD.