Jak zatočit s akné v dospělosti

 Jak zatočit s akné v dospělosti

Mnohé z nás to velmi dobře znají. Přestože nám již není patnáct, neustále se nám na obličeji vyhazují vyrážky, pupínky, zanícené hrbolky a červené flíčky. Akné dokáže v adolescentním věku řádně zalomcovat křehkou dívčí dušičkou a je to trápení v jakámkoliv věku. Pro dospělé ženy po třicítce je mimořádně frustrující.

Měli jsme v plánu užívat si krásnou pleť dříve, než budeme muset začít řešit první vrásky. A ono to z nějakého důvodu nejde. Bohužel pravda je taková, že akné přetrvávající až do dospělého věku není u žen ničím výjimečným. Přestože se akné běžně považuje za problém dospívání, může sa vyskytnout u lidí všech věkových skupin. Nejednou se dokonce stává, že na toho, kto neměl akné počas dospívání, si počíhá právě v dospělosti.

V tomto článku se dozvíte:

 • jaká je příčina vzniku akné v dospělosti
 • jak si můžeme pomoci samy
 • kdy už je třeba navštívit lékaře
 • co doma dělat rozhodně nemáme

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Co způsobuje akné v dospělosti?

Za vznikem akné rozhodně nestojí čokoláda, jak tvrdí jeden z mýtů. Akné se u dospělých jedinců vyskytuje po 25. roku života. Většinou akné v dospělosti způsobují tytéž faktory, které jsou příčinou akné i u dospívajících. Mezi čtyři základní faktory, které přímo přispívají k jeho vzniku, patří:

 • nadměrná produkce séba (kožního mazu)
 • ucpávání pórú odumřelými buňkami pokožky
 • bakterie
 • zápal

U žen však k tvorbě akné v dospělosti přispívají další klíčové faktory:

Hormonální změny

Menstruační cyklus, kolísání estrogenu a progesteronu, těhotenství, kojení, klimakterium, nasazení nebo vysazení antikoncepčních tablet – to vše má přímý vliv na stav naší pokožky. Právě před příchodem měsíčního krvácení nebo kolem ovulace ženy často pozorují přechodné zhoršení pleti.

Pleťová a vlasová kosmetika

Ne všechny kosmetické produkty, které si aplikujeme na pleť, jsou pro nás vhodné. Občas si péči o pleť zacílíme nesprávně, což může vyústit do upchávání pórů a vzniku zanícených pupínků. Pozor si dejme zejména při výběru pleťového krému, vhodného SPF a make-upu.

Jiný problém, který si ženy způsobují samy, je nadměrné odmašťování pleti. Ta naopak po čase zareaguje na tento zásah tak, že se začne bránit a bude produkovat ještě více kožního mazu než dříve, což má opět za následek vznik akné.

Vlasová kosmetika nám může také způsobovat problémy. Vlasy máme v noci položené na polštáři, kterého sa dotýkáme i tváří a produkty se nám tak dostanou na pleť. Stejně si můžeme uškodit i při nošení ofiny, pokud sa nám príliš rychle promašťuje nebo ji ošetřujeme nevhodnými přípravky.

Strava

Jsme to, co jíme a platí to doslovně. V případě, že si každý den na talíř klademe smažená jídla, hranolky, sladkosti plné stužených pokrmových tuků a cukru, nečekejme, že se nám naše pleť poděkuje. Učiní tak až tehdy, pokud vsadíme své trumfy na čerstvé ovoce a zeleninu, dostatek bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů a také dostatek čisté vody. Přemýšlíte, jaké potraviny byste konkrétně měli zaradit do jídelníčku?

 • čerstvé ovoce a zeleninu (nezapomínejme na listovou a brukvovitou zeleninu)
 • celozrnné produkty a různé obilniny (jáhly, pohanka, amarant, quinoa…)
 • luštěniny (cizrna, čočka, fazole, bob…)
 • ořechy a semínka
 • ryby (zejména lososovité)
 • olivový olej (i jiné za studena lisované oleje)
 • vejce (ideálně z domácího chovu nebo v bio kvalitě)

Stres

Studie naznačují přímý vztah mezi akné a stresem. Když pociťujeme stres, zvyšuje se hladina hormonů způsobujících akné nazývaných androgeny, ty stimulují mazové žlázy a vlasové folikuly, které přispívají ke vzniku akné. Je na nás, abychom se naučili se stresem pracovat a účinně ho zvládat. Posloužit nám můžou různé techniky včetně dechových cvičení, meditace, joga nebo sport.

Ambasádorka konferencie Pre zdravie ženy Eva Štípalová, alias Mama na tretiu: Včerajšok nám nik nevráti

Jiné faktory

Mezi další faktory, které přímo ovlivňují stav naší pleti patří medikamentózní léčba – pokud nějakou podstupujeme, rodinná anamnéza, popřípadě jiné druhy probíhajících onemocnění, včetně problémů v ústní dutině.

Léčba akné v dospělém věku

V případě, že se nám ani při důkladném čištění, hydrataci a ochraně před sluncem pleť nelepší, nemáme na výběr. Při léčbě závažného a nelepšícího se akné platí stejné pravidlo jako při akné u teenagerů a to je návštěva dermatologa, který na základě krvních odběrů a podrobného vyšetření kůže stanoví léčbu. Ta může být buď topická – aplikováním přípravků na kůži zvenku, nebo orální – užívaná zevnitř, většinou však bývá kombinovaná.

Tipy navíc

 1. Nedotýkejte se obličeje nemytýma rukama.
 2. Vyrážky si nevymačkávejte.
 3. Nikdy nechoďte spát, aniž jste si důkladně vyčistili pleť ve dvou krocích.
 4. Kupujte si nekomedogenní kosmetiku – neucpávající póry.
 5. Zanícené místo ošetřete zinkovou mastičkou z lékárny.
 6. Lokálně můžete použít i šťávu z aloe vera.
 7. Užívajte probiotika (formou tablety nebo ve stravě).

Máte zkušenosti s akné v dospělosti? Co zabralo na jeho léčbu vám?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *