Biohacking: Co to je a proč budeme o něm ještě hodně slyšet?
Slyšeli jste už slovo biohacking? Jedná se o poměrně nový termín, pod kterým se ukrývá převratný přístup k biologii člověka na pozadí monitorování a různých měření pomocí odběrů, přístrojů či laboratorních zařízení. Oblast biohackingu je mimořádně široká, pokrývající celé spektrum aktivit, od provádění vědeckých experimentů, přes sledování vlastního spánku, stravování a cvičení až po saunování, otužování a podobně. Biohacking je nová, ještě neprobádaná oblast, která se každým dnem mění tak, jak se neustále vyvíjejí moderní technologie a touha člověka po věčném mládí a dlouhověkosti.
V tomto článku se dozvíte:
- co je to biohacking
- kdo jsou biohackeři
- jak můžete heknout svůj výkon
- a co raději zkoušet nemáte
https://eshop.akcnezeny.sk/produkt/konferencia-pre-zdravie-zeny-v-bratislave-2021-online-prenos-live-stream/
Co je to biohacking?
Biohacking (od slova hack – heknout – napadnout) je touha převzít kontrolu nad svým tělem tak, abychom z něj dostali co nejvíce. Lidé, kteří s biohackingem experimentují, se nazývají biohackeři. Jednoduše řečeno, je to neustálé hledání možností jak probrat kontrolu nad svým mozkem a celým tělem tak, abychom jej nastavili na co možná nejvyšší výkon. Nemyslíme nyní každodenní pití smoothie či kávy s kokosovým olejem nebo užívání superpotravin či různých doplňků stravy. Jde zde spíše o to, naplnit svůj nejvyšší potenciál pomocí měření proto, abychom měli o svých každodenních aktivitách co nejlepší přehled a mohli se tak nastavit na nejvyšší výkon.
„Biohacking je umění a věda o změně prostředí kolem vás a ve vašem nitru tak, abyste měli úplnou kontrolu nad svou vlastní biologií.“
Ne všechny heky jsou bezpečné a proto je při tomto způsobu života zapotřebí střízlivé uvažování a kritické myšlení. Jedna z možností biohackingu je například tak absurdní, jako transfúze krve mladšího člověka ve víře, že právě tento krok nám pomůže podat vyšší výkon a celkově se omladit. Prosím, toto rozhodně nedoporučujeme zkoušet!
Kdo jsou biohackeři?
Jsou to lidé, kterým průměr nestačí a neustále se zamýšlejí nad tím, jak by se dal přístup v oblasti biologie ještě více vylepšit. K tomuto účelu používají různá měření. Příkladem je žhavá novinka ve světě informačních technologií, která se jmenuje oura ring. Je to prsten kombinující pokročilou technologii snímání spánkových cyklů s dalšími parametry. Vyznačuje se efektním minimalistickým designem a je přes mobilní aplikaci napojen na chytrý telefon. Pomocí tohoto prstenu si můžete každý den vyhodnotit, jaký byl váš noční spánek, svá měření si zapisovat a porovnávat je podle toho, co jste například před spaním dělali, jedli, jaké nápoje jste pili a podobně. Výsledkem bude zjištění kdy a za jakých okolností je váš spánek nejkvalitnější a budete se tak na zdravý spánek umět vědomě nastavit.
Prvá pomoc komplexne: Naučte sa zachrániť život a okamžite zmierňovať bolesť
A takových zařízení monitorujících téměř každý váš krok zná biohacking více. Smart náramky a podobná zařízení monitorují fyzickou aktivitu, fáze klidu, počet spálených kalorií a jejich součástí je také krokoměr. Jednoduše, pokud chcete mít přímý vliv na to, abyste ze svého organismu měli ten největší užitek, musíte vědět, co má na váš výkon nejlepší vliv a co ho naopak oslabuje. Bez správného monitorování se v biohackingu nepohnete.
Další příklady biohackingu
Některé formy biohackingu jsou již staletí, nebo přinejmenším desetiletí staré. Zmíníme například meditování, otužování, saunování či kryoterapii, přerušované hladovění (například 8 hodin přijímáte potravu a 16 hodin hladovíte), různé formy diet ale například i monitorování domácnosti prostřednictvím aplikací v mobilu, instalování bezkontaktních zámků, používání bio kozmetiky či zavádění životního stylu zero waste. Jiné typy biohackingu zahrnují například zavádění čipů pod kůži, ale s těmi bychom radili být raději opatrní.
Proč to dělají?
Biohackeři prostě touží po zdravém těle, prodlouženém mládí a dlouhověkosti. Kromě fyzických heků chtějí mít biohackeři i klidnou, vyrovnanou mysl a dobré vztahy. Chtějí se cítit dobře a fit a proto posouvají hranice svých fyzických i psychických možností. Když se tak na to podíváme z nadhledu, není jednou z nejznámějších forem biohackingu například antikoncepce v jakékoli formě? Co myslíte?
Každopádně, v případě experimentování s vlastním tělem je základním pravidlem uvědomit si své možnosti, nepřekračovat hranici zdravotního rizika a zejména poradit se s lékařem.
Setkali jste se už s biohackingem? Možná ho už praktikujete a ani jste o tom nevěděli? V jaké formě?