Jak zatočit s akné v dospělosti
Mnohé z nás to velmi dobře znají. Přestože nám již není patnáct, neustále se nám na obličeji vyhazují vyrážky, pupínky, zanícené hrbolky a červené flíčky. Akné dokáže v adolescentním věku řádně zalomcovat křehkou dívčí dušičkou a je to trápení v jakámkoliv věku. Pro dospělé ženy po třicítce je mimořádně frustrující.
Měli jsme v plánu užívat si krásnou pleť dříve, než budeme muset začít řešit první vrásky. A ono to z nějakého důvodu nejde. Bohužel pravda je taková, že akné přetrvávající až do dospělého věku není u žen ničím výjimečným. Přestože se akné běžně považuje za problém dospívání, může sa vyskytnout u lidí všech věkových skupin. Nejednou se dokonce stává, že na toho, kto neměl akné počas dospívání, si počíhá právě v dospělosti.
V tomto článku se dozvíte:
- jaká je příčina vzniku akné v dospělosti
- jak si můžeme pomoci samy
- kdy už je třeba navštívit lékaře
- co doma dělat rozhodně nemáme
Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)
Co způsobuje akné v dospělosti?
Za vznikem akné rozhodně nestojí čokoláda, jak tvrdí jeden z mýtů. Akné se u dospělých jedinců vyskytuje po 25. roku života. Většinou akné v dospělosti způsobují tytéž faktory, které jsou příčinou akné i u dospívajících. Mezi čtyři základní faktory, které přímo přispívají k jeho vzniku, patří:
- nadměrná produkce séba (kožního mazu)
- ucpávání pórú odumřelými buňkami pokožky
- bakterie
- zápal
U žen však k tvorbě akné v dospělosti přispívají další klíčové faktory:
Hormonální změny
Menstruační cyklus, kolísání estrogenu a progesteronu, těhotenství, kojení, klimakterium, nasazení nebo vysazení antikoncepčních tablet – to vše má přímý vliv na stav naší pokožky. Právě před příchodem měsíčního krvácení nebo kolem ovulace ženy často pozorují přechodné zhoršení pleti.
Pleťová a vlasová kosmetika
Ne všechny kosmetické produkty, které si aplikujeme na pleť, jsou pro nás vhodné. Občas si péči o pleť zacílíme nesprávně, což může vyústit do upchávání pórů a vzniku zanícených pupínků. Pozor si dejme zejména při výběru pleťového krému, vhodného SPF a make-upu.
Jiný problém, který si ženy způsobují samy, je nadměrné odmašťování pleti. Ta naopak po čase zareaguje na tento zásah tak, že se začne bránit a bude produkovat ještě více kožního mazu než dříve, což má opět za následek vznik akné.
Vlasová kosmetika nám může také způsobovat problémy. Vlasy máme v noci položené na polštáři, kterého sa dotýkáme i tváří a produkty se nám tak dostanou na pleť. Stejně si můžeme uškodit i při nošení ofiny, pokud sa nám príliš rychle promašťuje nebo ji ošetřujeme nevhodnými přípravky.
Strava
Jsme to, co jíme a platí to doslovně. V případě, že si každý den na talíř klademe smažená jídla, hranolky, sladkosti plné stužených pokrmových tuků a cukru, nečekejme, že se nám naše pleť poděkuje. Učiní tak až tehdy, pokud vsadíme své trumfy na čerstvé ovoce a zeleninu, dostatek bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů a také dostatek čisté vody. Přemýšlíte, jaké potraviny byste konkrétně měli zaradit do jídelníčku?
- čerstvé ovoce a zeleninu (nezapomínejme na listovou a brukvovitou zeleninu)
- celozrnné produkty a různé obilniny (jáhly, pohanka, amarant, quinoa…)
- luštěniny (cizrna, čočka, fazole, bob…)
- ořechy a semínka
- ryby (zejména lososovité)
- olivový olej (i jiné za studena lisované oleje)
- vejce (ideálně z domácího chovu nebo v bio kvalitě)
Stres
Studie naznačují přímý vztah mezi akné a stresem. Když pociťujeme stres, zvyšuje se hladina hormonů způsobujících akné nazývaných androgeny, ty stimulují mazové žlázy a vlasové folikuly, které přispívají ke vzniku akné. Je na nás, abychom se naučili se stresem pracovat a účinně ho zvládat. Posloužit nám můžou různé techniky včetně dechových cvičení, meditace, joga nebo sport.
Jiné faktory
Mezi další faktory, které přímo ovlivňují stav naší pleti patří medikamentózní léčba – pokud nějakou podstupujeme, rodinná anamnéza, popřípadě jiné druhy probíhajících onemocnění, včetně problémů v ústní dutině.
Léčba akné v dospělém věku
V případě, že se nám ani při důkladném čištění, hydrataci a ochraně před sluncem pleť nelepší, nemáme na výběr. Při léčbě závažného a nelepšícího se akné platí stejné pravidlo jako při akné u teenagerů a to je návštěva dermatologa, který na základě krvních odběrů a podrobného vyšetření kůže stanoví léčbu. Ta může být buď topická – aplikováním přípravků na kůži zvenku, nebo orální – užívaná zevnitř, většinou však bývá kombinovaná.
Tipy navíc
- Nedotýkejte se obličeje nemytýma rukama.
- Vyrážky si nevymačkávejte.
- Nikdy nechoďte spát, aniž jste si důkladně vyčistili pleť ve dvou krocích.
- Kupujte si nekomedogenní kosmetiku – neucpávající póry.
- Zanícené místo ošetřete zinkovou mastičkou z lékárny.
- Lokálně můžete použít i šťávu z aloe vera.
- Užívajte probiotika (formou tablety nebo ve stravě).
Máte zkušenosti s akné v dospělosti? Co zabralo na jeho léčbu vám?