Oslavili jste Mezinárodní den lásky?
Ale jistě, přitakají mnohé i mnozí, a snažíme se o to každý den, vždyť den bez lásky snad ani není správně prožitým dnem. A pro noci to samozřejmě platí taky…A můžeme si přitom zapět třeba s Luckou Bílou, vždyť přece Láska je láska.
Mezinárodní den lásky vyhlášen OSN na 5. září ale nese pro mnohé možná překvapivé poselství. Můžeme jej klidně nazvat i Mezinárodním dnem charity. Slavíme ho totiž v den úmrtí malé velké ženy Matky Terezy, která je pro mnohé zosobněním nezištné charitativní práce věnované nuzným s láskou.
Mezinárodní uznání významu charitativní práce
Mezinárodní den lásky, chcete-li Mezinárodní den charity byl vyhlášen na 5. září rezolucí Valného shromáždění OSN v roce 2012. Cílem bylo zejména senzibilizovat a mobilizovat nejenom všechny lidi s otevřenými srdci, ale i mimovládní organizace a další zainteresované subjekty na pomoc druhým prostřednictvím dobrovolnických a filantropických aktivit.
Mezinárodní den lásky je globálním uznáním důležité a často nezastupitelné role charity při zmírňování humanitárních krizí a lidského utrpení na národní i mezinárodní úrovni. A rovněž i oceněním úsilí všech charitativních organizací i jednotlivců, včetně inspirativní Matky Terezy.
Matka všech Misionářek lásky
Datum Mezinárodního dne lásky 5. září bylo zvoleno k připomenutí výročí úmrtí Matky Terezy, která v roce 1979 získala Nobelovu cenu za mír „za práci vykonanou v boji za překonání chudoby a nouze, které také představují hrozbu pro mír.“
Matka Tereza se narodila jako Agnes Gonxha Bojaxhiu v roce 1910 ve Skopje v Macedonii. Tato řádová jeptiška kongregace Loretánských sester albánského původu v roce 1929 odešla do Indie, kde se věnovala pomoci chudým. V roce 1948 se stala indickou občankou a v roce 1950 založila v Kalkatě řád Misionářek lásky, který se stal známým svou prací mezi chudými a umírajícími v tomto městě.
Matka Tereza se svými Misionářkami lásky více než 45 let sloužila chudým, nemocným, sirotkům a umírajícím, nejprve v Indii a poté v jiných zemích. Zakládala tam nemocnice, školy, hospice a domovy pro nejchudší a bezdomovce.
Navzdory kontroverznímu hodnocení zejména ve vztahu k postojům Matky Terezy k potratům a antikoncepci a taky v souvislosti s podmínkami umírajících v zařízeních pod správou jejího řádu byla uznávána po celém světě. Matka Tereza zemřela 5. září 1997 ve věku 87 let.
Zkusme se její prací inspirovat a rozdávejme laskavou nezištnou pomoc těm, kteří ji potřebují.
Ján Schneider
Foto: Wikimedia, pixabay